Gazeteci Uğurlu TRT  GAP Radyosunun sorularını yanıtladı

Gazeteci Uğurlu TRT GAP Radyosunun sorularını yanıtladı

ABONE OL
21 Haziran 2024 00:58
Gazeteci Uğurlu TRT  GAP Radyosunun sorularını yanıtladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı’ndan Ödül Alan Gazeteci Uğurlu TRT GAP Radyosu’na Konuk Oldu
Cumhurbaşkanı tarafından ödül alan Gazeteci Erhan Uğurlu, TRT GAP Radyosu’na konuk olarak, süreç hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

 

Anadolu Yayıncılar Federasyonu tarafından organize edilen, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden düzenlenen törenle “Yılın İnternet Medyası” Kategorisinde Yerelvanhaber Genel Yayın Yönetmeni Erhan Uğurlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödül almıştı. 8. Anadolu Medya Ödülleri hakkında TRT GAP’ta süreç hakkında bilgilendirmelerde bulunan Gazeteci Uğurlu” Anadolu Yayıncılar Federasyonu tarafından düzenlenen geleneksel medya ödülleri programı bu yıl 8. Düzenlendi. Türkiye’de 1500 gazeteci arasında sıkı bir şekilde yarıştığımız ve “Taş Atan Ellere Kalem Verildi” başlıklı haber çalışmamız ile yarışmada 11 Jüri üyelerinin oylarının tamamını alarak “Yılın İnternet Medyası” dalında www.Yerelvanhaber.com Genel Yayın Yönetmeni olarak ödülümüzü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından aldık. Şimdiye kadar Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilk defa bu güzel ödülü almam bana nasip oldu. Bu anlamda çok mutlu ve gururluyum. Artık ölsem de gam yemem” dedi.

 

Daha sonra başkanı olduğu Tüketiciler Birliği Van Şube’sinin çalışmaları hakkında bilgiler akran Uğurlu, “1997 yılından itibaren özelde Tüketici Hakları genelde de insan hakları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır duyarsız olduğumuz herhangi bir konu yoktur ama yoğunlaştınız alan tüketici hukukudur” ifadelerine yer verdi.

 

“TÜKETİCİ KANUNU DÜZENLEMESİNE DE KATKI SUNUYORUZ”

 

Tüketiciler Birliği diğer tüketici derneklerinden farklı olarak tüketici hukuku felsefesine de hakim bir dernektir Bu bağlamda tüketici Yasası şekillenirken bizlerden de görüş alınmış ve on beşe yakın konuda önerilerimiz yasaya uygulanmıştır.

 

“KAYNAĞIMIZ İSLAM HUKUKU”

 

Tüketiciler Birliği tüketici hukukunun kendi kaynağımızdan beslenebilmesini teminen gerek İslam hukukundaki Tüketici Hakları gerekse Osmanlı dönemindeki Edirne ve Bursa kanunnamelerinde vücut bulan tüketici hukuku ile ilgili hususları gündeme getirmek amacıyla bir çalışma yapmış ve bunu kitaplaştırarak gerek tüketicilerimizin gerekse ilgili aktörlerin istifadesinde sunmuştur.

 

“BASIN DUYURULARIMIZ İLE DİKKAT ÇEKİYORUZ”

 

Tabii bu hususlardan başka tüketicileri ilgilendiren problemleri gündeme getirmek için basın açıklamaları yapıyoruz. Bazen Bakanlığın dikkatini çekiyoruz, bazen tüketicileri bilinçlendiriyoruz. Bakanlığın dikkatli çekmek istediğimiz konularda konuyu derleyip toparlayıp üst yazıyla bakanla ilgili genel müdürlüğe göndererek bu problemin müdahale edilmesini ya da varsa mevzuatta değişiklikleri düzeltilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Nihayetinde birebir tüketici problemi olan konularda da bazen tüketicilerimize hukuki destek vermeye de çalışıyoruz.

 

Tüketiciler Birliği Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde teşkilatlanmış dernektir. Atamasını yaptığımız üyeler, Tüketici Hakem Heyetinde de yer alarak tüketici sorunları şikâyete dönüştüğünde yasaya uygun karar alması sağlamak amacıyla hakem heyetlerinde de görev yapmaktadırlar.

 

“TAM BAĞIMSIZ HAREKET EDİYORUZ”

 

Birliğimiz yine diğer derneklerde çok farklı olarak tam bağımsız olmayı savunmakta ve buna göre hareket etmektedir. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda kullanılabiliyor. Dernek olarak biz de kullanabiliriz. Bizim çalışmalarımıza sponsor olarak destek vermek isteyen firmalar olabiliyor biz bunların desteklerini de reddediyoruz. Kendi yağımızda kendi Dernek üyelerimizin bağışlarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz Hatta son 10 yıldır üyelerimizden de herhangi bir destek istemiyoruz. Üyelerimizden aidat da almıyoruz” cümlelerini kullandı.

 

Kaynak:sondakikavanhaber

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.