Kapıköy Sınır Kapısı 7/24 hizmete başladı

Kapıköy Sınır Kapısı 7/24 hizmete başladı

ABONE OL
31 Mart 2023 22:10
Kapıköy Sınır Kapısı 7/24 hizmete başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) yapılan açıklamada;

İlimiz, hinterlandında bulunan; İran, Irak, Ermenistan ve Azerbaycan’a yakınlığı ve bölge illeri içerisindeki lider konumu ile yaklaşık 125 milyon nüfuslu bir pazarın çekim merkezidir. Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından olan şehrimiz, dünyanın sayılı yer altı kaynaklarına ve turizm pazarına sahip İran İslam Cumhuriyeti’nin komşu kentidir. Dost ülke olarak kabul ettiğimiz, hiçbir savaşımızın olmadığı ve aynı dini yaşadığımız İran ile ilişkilerimiz ne yazık ki yüzyıllar boyunca istenilen seviyede olmamıştır.

2014 yılında Odamız tarafından “Yüzümüzü doğuya dönüyoruz” sloganıyla başlatılan çalışmalar neticesinde İran ile ilişkilerimiz ve geliş-gidişler artmıştır. Bu kapsamda; İran’ın sınır kentleri başta olmak üzere ülke genlinde ilimizin potansiyelleri tanıtılmış, şehrimizde festivaller düzenlenmiş ve yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesiyle yılda 500 bini aşkın İranlı vatandaş şehrimizi ziyaret etmiştir.

İlimizin can damarı olarak nitelendirilen Kapıköy Sınır Kapısı, İran ile ilişkilerimizin bir üst seviyeye çıkması noktasında olmazsa olmazımızdır. Bu anlayışla; Odamızın girişimleri sonucu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri öncülüğünde Kapıköy Sınır Kapısı 2019 yılında modernize edilerek hizmet vermeye başlamıştır. Yapılan bu modernizasyon çalışmasına kayıtsız kalmayan komşumuz İran ise Razi Sınır Kapısı yenilemiş ve yakın zamanda hizmete açılmıştır.

Kapıköy Sınır Kapısı’nın modernize edilmesi sonrası Odamızın en büyük ve haklı taleplerinden bir tanesi, kapının 7/24 esaslı hizmet vermesi olmuştur. Hemen her platformda ve ilgili tüm görüşmelerde dile getirmiş olduğumuz “Kapıköy 7/24 esaslı çalışmalıdır” talebi dün itibariyle karşılık bulmuştur. Ülkemizin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ve diğer tüm kurumlardan bıkmadan, usanmadan ve şehrimiz için ar ederek talep ettiğimiz üzere Kapıköy Sınır Kapısı 7/24 hizmete başlamıştır. Karşılıklı olarak İran’ın da meseleyi bu minvalde sahiplenmesi bizleri sevindirmiş ve sonuç itibariyle şehrimiz için tarihi bir adım atılmıştır.

Başta şehrimiz olmak üzere ülkemiz turizmine, ekonomisine, ticaretine ve ihracatına katma değer katacak Kapıköy Sınır Kapısı’nın 7/24 hizmet vermesi için çaba gösteren ve olur veren tüm kurumlara ve ilgili yöneticilere teşekkür ederiz.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO)
Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.